و کاربرد های آن

آکسابین چیست

آکسابین یک داروی جدید از دسته داروهای ضد انعقاد خوراکی می باشد که در موارد زیر مورد استفاده قرار میگیرد.

  • بیماران مبتلا به آریتمی قلبی(فیبریلاسیون دهلیزی) جهت پیشگیری از سکته مغزی و بروز لخته در سیستم عروق خونی
  • درمان لخته در ورید های عمقی(DVT)
  • درمان آمبولی ریه (PE)
  • پیشگیری از ایجاد لخته در وریدهای عمقی و آمبولی ریه پس از جراحی
  • تعویض مفصل زانو
  • پیشگیری از ایجاد لخته در وریدهای عمقی و آمبولی ریه پس از جراحی تعویض مفصل لگن

فیبریلاسیون دهلیزی (AF)

فیبریلاسیون دهلیزی نوعی ضربان نامنظم قلب (آریتمی) می‌باشد. در بیمارانی که مبتلا به این نوع آریتمی هستند، خطر تشکیل لخته خون در قلب آنها وجود دارد. در صـورتی که داخل قلب لخـته‌ای تشکـیل شـود، تمام یا قسمتی از این لخته می‌تواند با پمپاژ قلب وارد رگ‌های بدن و از جمله رگ‌های داخل مغز شـده و باعث بروز سکـته‌های مغزی و یا ایجاد لخته خون در عروق سراسری بدن شود. بنابـر‌این بر اساس دستورالعمل‌های موجود، تعداد زیادی از بیمارانی که مبتلا به آریتمی AF هستند، باید از یک داروی مناسب ضد انعقاد جهت جلوگیری از تشکیل لخته در قلب استفاده کنند. در حال حاضر آکسابین مناسب‌ترین دارو جهت جلوگیری از تشکیل لخته در قلب بیماران مبتلا به آریتمی AF می‌باشد.

لخته خون در ورید های عمقی (DVT)

ایجاد لخته در عروق عمقی تحت تاثیر عوامل شناخته و ناشناخته رخ میدهد که درمورد عوامل شناخته شده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بی تحرکی، چاقی، جراحی ها، مصرف هورمون ها، ابتلا به سرطان و نارسایی قلبی میتواند باعث بروز ترومبوز (لخته خون) در عروق شود. علائم ایجاد لخته در وریدها ممکن است به شکل تورم، درد، قرمزی و گرمی در اندام ها بروز کند. در صورت بروز چنین علائمی در یکی از اندام‌های بدن، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرد.
لخته خونی در وریدهای عمقی به هر دلیلی که ایجاد شده باشد باید با یک داروی ضد انعقاد مناسب مانند آکسابین درمان شود. آکسابین یک داروی ضد انعقاد جدید و مناسب است که جهت درمان لـخته‌های عمقی تجویز می گردد. در بیمارانی که بعد از درمان اولیه امکان بروز مجدد ترومبوز را داشته باشند، می توان جهت پیشگیری، از داروی آکسابین برای مدت طولانی تحت نظر پزشک معالج استفاده نمود.

آمبولی ریه (PE)

آمبولی ریه یک بیماری جدی است، که در آن لخته باعث مسدود شدن جریان خون، در بخشی از عروق ریه میگردد. این لخته ها اغلب از عروق عمقی پا به سمت ریه مهاجرت می کنند و باعث مسدود شدن عروق ریه می گردند، بنابر این بیمار باید سریعا تحت درمان قرارگیرد. این بیماران که درمان آنها تاکنون به صورت بستری در بیمارستان صورت می گرفته است، می توانند با نظر پزشک متخصص از آکسابین که یک داروی ضد انعقاد بسیار مناسب و موثر است، برای درمان خود بدون نیاز به بستری شدن در بیمارستان بهره مند گردند.